Tekniska Föreningen med Elektriska Klubben

Julmiddag och IVAs tekniktal den 9/12

09 decem­ber, 17:00 – 20:00

Pi, R‑huset, Mälardalens Universitet

Den 9e decem­ber är det dags för jul­mid­dag och IVAs teknik­tal. Vi bör­jar med jul­mid­dag på Gla­da Gåsen kl 17, och van­drar sedan över till MDU sal Pi. Var vän­li­ga och anmäl er så att vi kan plan­era antalet måltider.

Det är VD Sylvia Schwaag Serg­er som berät­tar om teknikny­heter från 2025. Är inspel­ning från IVAs högtidssam­mankomst 24 okto­ber 2025 i Stock­holms stad­shus. Erik Dahlquist kom­plet­ter­ar med att berät­ta om vad som sker på IVA (Erik är ord­förande för IVA avdel­ning II, Elek­troteknik) och även MDU under 2026.

 

Efter det­ta pre­sen­ter­ar Jonathan Holm, elev på NTI-gym­nasi­et ett pro­jek­t­förslag. Han vill köpa en serv­er där man kan tes­ta egna pro­gram relat­er­at till ”cyber­se­cu­ri­ty”.

 

Intresseanmälan

Intressean­mälan är stängd för det­ta evenemang.